Emlak Nabzı

Rus Çayı Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Rus Çayı Nedir? Nasıl Hazırlanır?
147 views
24 Aralık 2021 - 15:23

Ruslar, yüzyıllardır ısınma ve tıbbi özellikleri için çay içiyorlar ve onu dünyanın diğer bölgelerindeki çay içenlerden ayıran tuhaf bir hazırlama yöntemi var.

Rus çayı, Rusya’nın sosyal kültürünün büyük bir parçasıdır ve kuvvetlice demlenmiş siyah çay yapraklarından hazırlanır. Ruslar çaylarını bir küp şeker veya bir kaşık reçel ile emerek tatlandırıyorlar.

Rus Çayı Nelerden Yapılır?

Rus çayı, birkaç önemli farklılık dışında, Avrupa’nın geri kalanındaki çay gibi hazırlanır. Yeşil çay Rusya’da bulunsa da, Rusya’da hazırlanan çayların çoğu siyah çaydır.

Bu siyah çay, semaver olarak bilinen özel bir demleme kabında uzun süre (genellikle tüm gün) demlenirSüslü tasarımlarla kaplı bu dekoratif kaplar, çay servisine romantik bir hava katıyor. Rus kültüründe, Rusya’nın karanlık ve soğuk kış aylarında semaverin etrafında saatlerce çay içmek ve sohbet etmek sosyalleşmek için çok önemlidir.

Rus ve İngiliz Çayı Arasındaki Fark Nedir?

Rus çayı genellikle süt veya krema ile servis edilmez. Rus çayı geleneksel olarak siyah ve şekerli olarak servis edilir.

Ruslar çayı bir küp şeker veya reçel dolu bir kaşıkla emerek tatlandırıyorlar. Ruslar, çaya tatlandırıcı ekleyip karıştırmak yerine, çaylarını yudum yudum tatlandırmayı tercih ediyor. Esmer ve beyaz küp şekerler, reçel ve marmelat Rusya’daki popüler tatlandırıcılardır.

Ruslar çaylarını bütün gün demliyorlar. Ruslar, servis yapmadan önce suyu kaynatıp birkaç dakika demlemek yerine, bütün gün güçlü, siyah çayı semaverlerinde demler

Rus Çayı Hazırlanışı

Malzemeler:

  • Siyah çay
  • 2 tatlı kaşığı portakal ya da ananas suyu
  • 1-2 dilim limon
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1-2 tane karanfil

 

Talimatlar

  1. Suyu kaynama noktasına getirin ve çayı, tarçını ve karanfili 5 dakika sıcak suda bekletin.
  2. İnce gözenekli bir süzgeç kullanarak çayı ve baharatları atın.
  3. Kaynar suya balı ekleyin ve iyice karışması için karıştırın.
  4. Son olarak portakal ve ananas suyunu ekleyin. Tadın ve istenirse daha fazla bal ekleyin.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.