Emlak Nabzı

Şufa Hakkı Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılamaz?

Şufa Hakkı Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılamaz?
serhat aşık( serhatasik6@qmail.com )
19 views
11 Aralık 2021 - 11:03

Tapu sicili ile ilgili işlemleri yapan kişiler şufa hakkı kelime grubu ile karşı karşıya kalırlar. Şufa kelimesi dilimizde devamlı olarak kullanılan kelimeler arasında yer almadığından insanlar bu hakkın ne anlama geldiğini bilemezler.

Dilimize Arapçadan geçmiş olan bir kelime grubudur. Kısaca “ön alım hakkı” olarak dilimize çevrilebilir. Kelime anlamı ise “aracı olmak, araya girmek” olarak belirtilir. Tapu sicili alanında şufa hakkının kullanımı paydaşların kendi paylarını satmak istemesi ile ortaya çıkar. Paydaşlardan bir tanesi sahip olduğu payı satarken diğer paydaşlara bunu satın alma önceliği vermesi şufa hakkının tapu sicilindeki karşılığıdır.

Tapu sicilinde kullanılan bu terim paylı mülkiyetler söz konusu olduğunda ortaya çıkar. Mülkiyet tek bir kişiye aitse şufa hakkından bahsetmek mümkün değildir. Şufa hakkı paydaş olunan bir mülkiyetin satın alımı ile başlamaktadır. Artık paydaşların tamamı bu hakka sahip olurlar. Ancak kullanmaları için paydaşlardan bir tanesinin satış işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Şufa Hakkı Nasıl Kullanılır?

Medeni Kanun birden çok paydaşı bulunan mülkiyetlerde paydaşlardan bir tanesi payını satmak istediğinde diğer paydaşlara öncelik tanımaktadır. Bunun sebebi paydaşlar arasında bulunan uyumun bozulmaması ve çeşitli hukuki süreçlere gidilmesine gerek kalmamasıdır. Eğer paydaşlardan bir tanesi kendi payını, diğer paydaşlara bildirmeden üçüncü bir kişiye satarsa bu durumda şufa hakkının kullanımı mümkün hale gelmektedir.

şufa hakkı

Satışı gerçekleştiren paydaşın dışındaki paydaşlar şufa hakkını kullanmak istemiyle mahkemelere başvuruda bulunabilirler. Kendilerinin bu payın satın alımı aşamasında söz sahibi olduklarını belirtirler ve payın ilk olarak kendilerine teklif edilmesi gerektiğini savunurlar. Bu savunmanın satış işleminden 3 ay sonraya kadar yapılması gerekmektedir. Eğer satış işlemleri diğer paydaşlara noter aracılığıyla bildirilmemişse bu süre 2 seneye çıkmaktadır.

Şufa Hakkı Ne Zaman Kullanılamaz?

Şufa hakkının kullanımı için belli şartların sağlanması gerekmektedir. Çok daireli bir yapıda daire sahibi olan kişiler kar irtifakı sebebiyle şufa hakkı kullanamaz. Daireler satılırken ilk olarak diğer daire sahiplerine teklif edilmesine gerek yoktur. Bunun yanı sıra paydaş olmayan ya da satışı gerçekleştiren kişiden alacağı bulunan kişilerin bu hakkı kullanması da mümkün değildir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.