Emlak Nabzı

Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sigortası Nedir?

Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sigortası Nedir?
60 views
23 Mart 2021 - 19:40

Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sigortası Nedir? Sorusunun cevabı bu yazıda… Tehlikeli maddelere yönelik zorunluluk sigortası satıcıların alıcılar adına herhangi bir soruna karşı teminatını belirtir. Bu sigorta, dâhilinde tüketicilerin yaşadığı zararlara karşı maddi destek olunacağı bilgisini taşır. Tehlikeli maddeleri içine alan bu sigorta ile yanıcı ve patlayıcı maddelerin zararlarına karşı önlem alınmaktadır. Bu yazımızda sizler adına tehlikeli maddeler ve tehlikeli atık zorunlu mali sorumluluk sigortası ile ilgili önemli şartları araştırdık, gelin birlikte inceleyelim.

Sigortanın Kapsamında Neler Yer Almaktadır?

Tehlikeli atık sorumluluk sigortası kapsamı kullanıcıların direkt olarak maddi ve manevi zararları ile ilgili aletleri kapsamaktadır. Bu kapsam içerisinde bahsetmemiz gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

  • Sorumluluk sigortası bulunan kurumlarda LPG tüpü kaynaklı çıkan gaz kaçırma ve yangın gibi durumlarda ortaya çıkan zararları sigortacı karşılamak zorundadır.
  • Yanıcı, patlayıcı alet ortaya çıkan sorunla beraber diğer aletlere de zarar verirse ekstra tazminat alınır.
  • Ortaya çıkan kazanın asıl nedeni patlayıcı, yanıcı maddeler ise tehlikeli maddeler zorunlu sigortası aktif hale gelir.

Sigorta kapsamında dikkate alınması gereken noktalar belirtilmiştir.

Zarar Ve Tazminat Nasıl Ödenir?

Zarar ve tazminatın karşılanması için mağdur olan kurum ya da kişilerin yapması gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan ilki sigorta kapsamı içerisinde oluşan durum sonucunda 5 günlük bir süre kapsamında sigortacıyı bildirmektir. Ayrıca dava açıldığında gerekli belgeleri sigortacıya teslim etmek gerekmektedir. Sigortacının talep etmesi sonucunda zarar ve tazminata yönelik belgeler hazırlanmalıdır. Dava masrafları ve tazminat için sigorta ile görüşülmelidir.

 

Teminatın Dışında Bulunan Haller Nelerdir?

Sigorta teminatı kapsamında bir takım gerekçeler teminat dışı bulunmaktadır.

Teminatın dışında kalan haller ise şu şekildedir.

  • Manevi zarar adına talepler
  • Savaş gibi ciddi sorunlar karşısında istenen talepler
  • Gerçekleşen olaya kasıtlı olarak sebep olanların talepleri
  • Terör eylemleri sonucunda meydana gelen zararlar

Anlaşıldığı üzere sigorta teminatı için olağanüstü ve manevi durumlar ele alınmamaktadır.

Tehlikeli Maddelere Yönelik Zorunluluk Sigortası İçin Özel Şartlar Eklenebilir Mi?

Var olan sözleşme ile uyumlu olacak biçimde ve sigorta ettiren ve sigortacıya zarar vermeyecek koşullar dâhilinde özel şartlar eklenebilmektedir.

Sigorta Ne Zaman Başlar Ve Sona Erer

Sigorta süresi ise poliçede belirlenen zamanın aksi bir hali belirlenmeyecek şekilde öğle saatinde 12’de başlayıp aynı saatte sona ermektedir.

Bu Yazımız ilginizi çekebilir; SİGORTA EKSPERİ NEDİR, NASIL OLUNUR?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.