Emlak Nabzı

Hayat Sigortası Ne Zaman Sona Erer?

Hayat Sigortası Ne Zaman Sona Erer?
133 views
26 Mart 2021 - 6:50

​Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası, belli bir miktar ücret karşılığında sözleşmede yer alan süre içerisinde yaşam kaybı, sakatlık, işsizlik gibi durumlarda sigortalıya sigorta ücretinin ödendiği sigorta türüdür

Hayat Sigortası Neden Yapılır?

Beklenmedik bir şekilde vefat durumunda veya sakatlık durumunda sizin ve ailenizin maddi açıdan sıkıntı çekmemesi için yapılır.

Hayat Sigortasının Avantajları Nelerdir?

  • Kaza sonucu vefat etmeniz durumunda aile bireylerine bırakabileceğiniz belli bir ücret vardır.
  • Sakatlık ya da bir hastalık yaşadığınız da maddi açıdan zorluk çekmemenizi sağlar.
  • Eğitimine devam eden çocuğunuz varsa onların eğitimleri devam eder.
  • Bazı sigorta türleri belli bir alan içinde geçerliyken hayat sigortası tüm dünya da geçerlidir.

Kimler Hayat Sigortası Yapabilir?

Birikim yapmak isteyen ya da yaptığı işteki riskten dolayı teminat sahibi olmak isteyen tüm bireyler hayat sigortası yaptırabilir. Bazı durumlarda yaş sınırı da aranabilir.

Hayat Sigortasının Süresi Dolmadan İptal Edilebilir Mi?

​​​​​​Hayat sigortası yaptıran kişi isteğe bağlı olarak sigortasını iptal edebilir. İptalin olması için sözleşme de yazan bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Kişi iptal başvurusu yaptıktan sonra sigorta şirketi incelemelerini yapar ve sigortanın iptal edilmesi için şartların uygun olup olmadığına bakar. Eğer şartlar uygunsa sigorta iptal edilir.

Hayat Sigortası Ne Zaman Sona Erer?

Hayat sigortası vefat, sakatlık vb. olayların gerçekleşmesi ile sona erer.

Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Geçersiz Olur?

Bankalardan kredi kullanımı yapıldığı zaman hayat sigortası da yapılmış olur. Hayat sigortasını banka tarafından anlaşılmış şirket ya da kişi tarafından belirlenen sigorta şirketi de yapabilir. Kredi borcu bitmeden kredi çeken kişinin vefatı durumunda kalan paranın ödenmesi için hayat sigortası kullanılır. Ancak bazı durumlarda hayat sigortası kullanılmaz.

Hayat sigortasının kullanılmadığı durumlar;

  • Kişi intihar veya intihara teşebbüs sonucunda vefat ederse kişinin ailesine ölüm tazminatı ödenmez.
  • Kişinin ölüm riski oluşturan bir hastalığı mevcutsa ve bu hastalığını sözleşmede belirtmemişse sigorta şirketleri krediyi ödemeyi kabul etmez. Bu yüzden de borç mirasçılara kalır. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için sigorta şirketi ile anlaşma yapılırken hastalık ile ilgili tüm durumlar sigorta şirketine beyan edilmelidir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.