Emlak Nabzı

Zilliyet Nedir?

Zilliyet Nedir?
37 views
08 Mayıs 2021 - 17:58

Zilliyet emlak kavramları arasında yer almakta olan bir kavramdır. Zilliyetlik olarak da bazı yerlerde terim kullanılmaktadır. Anlam olarak, bir kişinin her hangi bir mal üzerinde bulunan hakimiyetini tanımlar. Burada adı geçen mal taşınır veya taşınmaz olabilir. Bu noktada her hangi bir ayrım bulunmamaktadır.

Mal sahibi tarafından adı geçen malın kullanımı dikkate alınmaksızın mülk sahibinin mal ile ilgili hakimiyet hakkı zilliyet olarak adlandırılmaktadır. Elde edilen belirtilen kavrama ait hak ile vatandaşlar her hangi bir mal üzerinde hak sahibi olabilmektedir. Buna bir örnek verilmesi gerekirse bir evin zilliyet tapusu belirtilen ev ile ilgili kimin kullanacağını göstermektedir. Böylece bu eve kimin hakim olduğu anlaşılmış olur.

Hukuki Açıdan Zilliyet

Ziliyet anlamı hukuk terimi içerisinde farklı bir anlamda kullanılmaktadır. Mülk sahibi bu tercih içerisinde belirtilmekkte olan mala hakim olan kişidir. Örnek vermek gerekirse bir dükkan sahibi dükkanını her hangi birisine kiraya verme süresine kadar o evin zilliyeti olması mümkün olmaktadır.

Hukuki açıdan farklılık bu noktadan sonra ortaya çıkar. Yani mal sahibi dükkanını bir başkasına kiralamasıyla birlikte zilliyet kiralayan kişiye geçmiş olacaktır.

Zilliyet Hangi Yollarla Kazanılır?

Zilliyet kazanılabilir bir durumdur. Bu hakkın kazanılabilmesi için 4 yol bulunmaktadır. Bunlar;

  • Aslen
  • Devren
  • Tesisen
  • Miras

Yollarından birisi ile temin edilebilmektedir.

Zilliyet Çeşitleri

Bir takım zilliyet çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar;

  • Tek başına
  • Dolaylı
  • Hakka dayanan
  • Birlikte
  • Asli zilyet

Çeşitledir. Hukuk içerisinde bu terimler zaman zaman kullanılmaktadır. Bir mal ile ilgili 20 yıl aralıksız olarak malik durumunda bulunan kişinin bu mal ile ilgili zilyetlik talebi yapması mümkündür. Bu durum yasa ile belirtilmektedir.

zilliyet-tapusu-nedir

Zilliyet Tapusu

Zilliyet tapusu kavramı da son zamanlarda oldukça kullanılmaktadır. Kavram tapusu bulunmayan taşınır veya taşınmazlar için genel olarak kullanılır. Böyle bir durumda olan malın kullanım durumu ve kimin kullandığı ile ilgili bir kavramdır. u bulunmayan eşya bu belirtilen tapu aracılığı ile kullanılmaktadır. Çok iski olan taşınmazlar ile alakalı olarak oldukça sık kullanılmaktadır.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.