Emlak Nabzı

Emlak ve emlak yönetimi Hangi Üniversitelerde Var?

Emlak ve emlak yönetimi Hangi Üniversitelerde Var?
159 views
05 Mart 2021 - 11:03

Emlak ve emlak yönetimi, özellikle gayrimenkul sektöründe istihdam edilebilecek insan kaynaklarını eğitmek, lisans döneminde öğrencilerine gayrimenkul değerlendirme yapma, pazarlama yapma ve yönetim bilgilerinin tanı sıra etik değerleri de kazandırmayı amaçlayan bir disiplindir. Emlak yönetimi karar vermede yasal, ekonomik, planlama, teknik ve tesis yönetimi faktörlerini anlamaya yardımcı olmaktadır.

Emlak Ve Emlak Yönetimi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Emlak bölümü Meslek Yüksekokulu kapsamında eğitim vermekte olan bir ön lisans programıdır. Bölüm TYT puan türüne göre öğrenci alımı yapmaktadır.

Emlak Bölümü Hangi Üniversitelerde var?

1- Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (Antalya)

2- Anadolu Üniversitesi (Eskişehir)

3- Atatürk Üniversitesi (Erzurum)

4- Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (Aydın)

5- Uludağ Üniversitesi (Bursa)

6- Çukurova üniversitesi ( Adana)

7- Giresun Üniversitesi

8- Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi

9- Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

10- İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa

11- İzmir Ekonomi Üniversitesi

12- Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (Karaman)

13- Kırıkkale Üniversitesi

14- Kocaeli Üniversitesi

15- Kütahya Dumlupınar Üniversitesi

16- Manisa Celal Bayar Üniversitesi

17- Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun)

18- Pamukkale Üniversitesi ( Denizli)

19- Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

20- Selçuk Üniversitesi( Konya)

21- Sinop Üniversitesi

22- Sivas Cumhuriyet Üniversitesi

23- Trakya Üniversitesi (Edirne)

 

Atatürk Üniversitesi ve Anadolu Üniversiteleri dersleri için bu bölüm açık öğretim olarak okutulmaktadır. Ayrıca bölümün fakülte türleri okullara göre değişkenlik göstermektedir.

Anadolu Üniversitesinin Emlak Yönetimi Bölümü İle İlgili Videosu

 

Emlak Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Öğrenciler genel muhasebe, genel işletme, gayrimenkul ekonomisi, etkili iletişim teknikleri, bina ve yapım bilgisi, bina ve site yöneticiliği, emlak finans ve emlak değerlendirme, emlak yönetimi ve pazarlama, inşaat ve gayrimenkul muhasebesi ve benzeri birçok dersten ön lisans boyunca sorumlu tutulmaktadır. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler ”Emlak Ve Emlak Yönetimi Ön lisans Diploması” almaya hak kazanır.

2 yıllık ön lisans diplomasını 4 yıllık lisans diplomasına almaya hak kazanmak isteyen mezunlar, Dikey Geçiş Sınavı ile elde edecekleri yeterli puanla birlikte şu dersleri alır: İşletme, işletme bilgi yönetimi, gayrimenkul geliştirme ve yönetimi, gayrimenkul ve varlık değerleme, işletme enformatiği, işletme yönetimi, işletme- ekonomi, tapu kadastro. Bu dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler dört yıllık lisans bölümü diploması almaya hak kazanır.

Emlak Yönetimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Emlak yönetimi mezunları birbirinde farklı birçok alanda kendilerine kariyer planlaması yapabilmektedir. Çalışabilecekleri birçok alan vardır. Örneğin: Tarım Genel Müdürlüğü, Milli Emlak Müdürlüğü, Arsa Ofisi, Belediye Tapu Kadastro Departmanları, Emlak Ofisleri, Gayrimenkul Satış Ofisleri başta olmak üzere birçok alanda iş bulabilirler. Bu iş olanaklarından faydalanabilmek, devlet kurum ve kuruluşlarında yer alabilmek için mezunlar Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınavından yeterli puanı elde etmekle yükümlüdür. KPSS sınavından yeterli derecede puan alamayan mezunlar bu iş kollarından yararlanmaktadır.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.