Emlak Nabzı

Hamiline tahvil ne demektir? özellikleri nedir?

Hamiline tahvil ne demektir? özellikleri nedir?
152 views
24 Nisan 2021 - 1:45

Öncelikle tahvil, anonim şirketlerin nakit sıkıntısı çektiği zamanlarda eşit kıymetlere sahip olarak ve bir yıldan daha uzun süreli vadeli olacak şeklinde çıkardıkları borç senedi olarak tanımlanıyor. Tahvillerin üzerinde anapara veya kupon bulunuyor. Tahvillerin kesinlikle yazılı senet olarak düzenlenmesi gerekiyor.

Tahvilin Özellikleri Nelerdir?

Tahviller bir kambiyo senedi olmasa da kıymetli evrak niteliğini haizdirler. Bunun sonucunda bazı özelliklere sahiptir.

Bunlar;

  • Tahvil, tanımda da belirtildiği üzere bir borç senedi niteliğini haizdir.
  • Tahvil, kıymetli evrak niteliğini haizdir.
  • Tahvili çıkaran kuruluş, yani anonim şirket, tahvile sahip olan kişinin borçlusu konumunda oluyor.
  • Tahviller anonim şirket için borç senedi niteliği taşırken, bu tahvilleri aktif kısmına geçiren kişiler için ise alacak senedi niteliğinde kabul ediliyor.

Bu özellikler sonucunda tahvil sahiplerinin bazı avantajları ya da dezavantajları olabiliyor.

Tahvil Türleri Nelerdir?

Tahviller Türk Ticaret Kanunu’nda az da olsa yerini bulmuştur. Tahvil türleri olarak ise primli, nama veya hamiline, ülkemizde en çok kullanılan tahvil türlerindendir. Kıymetli evraklarda eğer senedin üzerinde isim yazıyorsa bu nama yazılı bir senettir; eğer isim yazmıyorsa hamiline yazılı bir senettir. Nama yazılı senetler kamu güvenliğini sağlamadığından günlük hayatta birtakım sıkıntılarla karşılaşılabiliyor. Bu nedenle hamile yazılı senetler, senedi elinde bulunduran hamile daha geniş haklar sağlıyor.

Hamiline Tahvil Türü

Kıymetli evraklarda genel kural gereği tahvillerde de eğer tahvilin üzerinde isim yazılıysa nama yazılı; isim yazılı değilse hamiline yazılı tahvil olarak kabul ediliyor.

Hamiline Tahvili Elinde Bulunduranın Hakları

Tahvilin üzerinde isim yazmıyorsa bu hamiline tahvil olacaktır ve bu tahvili elinde bulunduran hamil, nama yazılı tahvilde olmayan bir hakka, yani doğrudan kar elde edebilme yetkisine sahip oluyor. Özellikle bu açıdan ülkemizde en çok kullanılan tahvil türü olarak hamiline tahvil olarak kaydediliyor.

Tahvil Nasıl Alınır?

Tahvil alabilmek için öncelikle kanunlarda belirtilen (TCMB ve SPK) kurum ve kuruluşlardan yetkili olduğunuzu ilan edecek belge almak gerekiyor. Yetki belgesine sahip olmanın avantajları da var. Bunlardan birisi piyasada doğrudan doğruya satım yapabilme işlemidir. Sadece yetki belgesine sahip olanlar bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Tahvili aracılar sayesinde de alabiliyorsunuz.

Tahvil ne kadar kazandırır?

Tahvilden ne kadar kazanacağınızı tahmin etmek için faiz oranlarının düşüş ve yükseliş yönünü bilmeniz önemlidir. Diğer tüm değişkenlerin sabit olması durumunda faiz oranları düşürse tahvil fiyatları artar, faiz oranları yükselirse de tahvil fiyatları düşer.

Faiz oranlarının düşmesi halinde, tahvil fiyatı yükselir ve elinde tahvil bulunan yatırımcılar kazançlı duruma geçer. Aksi halde, faizlerin yükselmesi tahvillerin değerini düşürür ve elinde tahvil bulunan yatırımcılar zarar eder.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.