Emlak Nabzı

Yaşlı Kadının Kripto Para Servetini Çaldılar!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde yaşan genç bir adamın, 61 yaşındaki bir kadının kripto para servetini çaldığı öğrenildi. Siber …

Yaşlı Kadının Kripto Para Servetini Çaldılar!
21 views
11 Nisan 2022 - 9:16

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde yaşan genç bir adamın, 61 yaşındaki bir kadının kripto para servetini çaldığı öğrenildi. Clearwater Polis Departmanına göre 27 yaşındaki bir adam, kurbanın evinde teknoloji kurarken yaşlı bir kişiden 575.000 dolardan fazla kripto para çaldı.  Siber güvenlik uzmanı olarak çalışan kripto hırsızı yüklü miktarda para çaldıktan sonra yakalandı. İşte ilginç olayın perde arkasında yaşananlar…

Tutuklama beyanına göre Pinellas Park’tan Aaron Daniel Motta büyük hırsızlık ve bilgisayar kullanıcılarına karşı suç işlemekle suçlanıyor. Raporda, Motta’nın bir güvenlik sistemi kurmak için kurbanın evinde olduğu ve kurbanın bilgisayarına erişimi olduğu belirtildi.

Soruşturmayı yürüten polis, Motta’nın oradayken, kullanıcıların kripto para birimini çevrimdışı depolamasına olanak tanıyan bir Trezor donanım cüzdanını çaldığını ve parolayı yakınlarda bulduğunu söyledi. Polise göre Motta daha sonra o sırada 575.910.61 dolar değerindeki serveti kontrol ettiği birden fazla cüzdana aktardı. Trezor ve diğer donanım cüzdanları, müşterilerinin bir dizi dijital varlığı çevrimdışı olarak saklamasına olanak tanımasıyla biliniyor.

Hırsız, kefaletle serbest kaldı

Kripto para birimi, güvenli bir işlem defteri işlevi gören eşler arası bir ağ olan Blockchain’de depolanan dijital paralar olarak tanımlanabilir. Kriptokoin.com olarak benzeri olaylara yer verdiğimiz üzere, Motta’nın adındaki bir Facebook sayfası, onun bir BT yöneticisi, eski siber güvenlik mühendisi ve etik kuralları sahip bir hacker olduğunu gösteriyor. Öte yandan Motta’nın çaldığı kriptolar arasında hangilerinin yer aldığı bilinmiyor.

Facebook sayfasına göre, cumartesi günü Motta’nın çalıştığı şirket için çevrimiçi olarak da listelenen beyanda yazılı bir telefon numarasına yapılan aramalar cevapsız kaldı. Hırsızın ifadesine göre mağdur 65 yaşında veya daha büyük yaşlarda olabilir. Motta, cuma öğleden sonra Pinellas İlçe Hapishanesine giriş yaptı. Bununla birlikte hırsız 60 bin dolar kefalet ödedikten sonra cumartesi günü saat 1’den önce serbest bırakıldı.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.