Emlak Nabzı

Arsada pandemi hareketliliği

Arsada pandemi hareketliliği
91 views
11 Mayıs 2021 - 15:39

 Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, yüksek faizler sebebiyle konut satışlarında düşüş yaşandığını, pandemiden dolayı ise arsa satışlarında bir hareketlenme olduğunu belirtti

Pandemi döneminde şehir yaşamından sıkılan insanlar sessiz sakin bölgelere göç etmeye başladı. Salgından kaçmak isteyen atandaşlar doğa ile iç içe kırsal mahallelerde ev ve arsa satın almayı istiyor.. Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, konut ve arsa satışlarındaki son durumu değerlendirdi.

Yüksek faizlerden dolayı piyasa durgun

Mevlüt Oral, yüksek faizlerin konut satışını olumsuz etkilediğini belirterek, “Faizler 0,64, 0,72 seviyelerindeyken bir hareketlenme vardı. Şu anda ise adım adım faizler 1,70’e kadar yükselince piyasada bir durgunluk söz konusu. Piyasanın hareketlenmesi için faizlerin yeniden düşmesi lazım. Piyasada arsa üzerinde ciddi bir hareketlenme var. İnsanlar artık ‘gerekirse ben köye’de yaşayacağım’ diyor. Dedi.

samsun emlakçılar odası başkanı mevlüt oral

Arsa, Tarla Talepleri Arttı

İnsanların en çok arsaya talep gösterdiğini belirten Mevlüt Oral, “Belirli bölgelerde arsa da kalmadı. Artık vatandaş kırsal mahallelere kayıyor. Oralarda da fiyatlar yükselişte. Vatandaş diyor ki ‘oradaki arsanın değeri budur, benimki neden yapmasın.’ Yapmaz diyorum seninki tarla, arsa değil. Vatandaş da tarlayı arsa niyetine satmaya çalışıyor.

Köylü kendine göre haklı. Kaliteli bir daire varsa hemen satılıyor. Faizler yüksek olmasına rağmen fiyatların düşmesini beklerken yerinde sayıyor. Özellikle Atakum civarında 1 artı 1 dairelerde talep vardı. Bu dairelerin şimdi herkesin elinde kaldığını görüyorum. Sebebi ise üniversitelerin kapalı olmamasıdır” diye konuştu.

Oral, vatandaşın yatırımlarını dolara altına değil emlak sektörüne yapmaları gerektiğini belirtti.

ARSA FİYATLARININ EN ÇOK ARTTIĞI YERLER

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.