Emlak Nabzı

Arsa fiyatlarının en çok arttığı yerler

Arsa fiyatlarının en çok arttığı yerler
179 views
08 Mayıs 2021 - 17:16

Arsa fiyatlarının en çok arttığı yerler nereler? Türkiye’de pandemi sebebiyle son 1 senede konut imarlı arsa fiyatları yüzde 37, arazi fiyatları ise yüzde 24 arttı. Ortalama arsa metrekare fiyatı 701 TL, arazi metrekare fiyatı 51 TL oldu. Buna göre, 3 büyük il içerisinde arsada lider Ankara olurken, arazide ise İzmir oldu.

Covid19 saşgını yatırımcının gayrimenkul tercihlerini değiştirdi. Ofis tarafında yüksel katlı olmayan küçük ofisler tercih edilirken, konut tarafında ise balkonlu ve müstakil evler revaçta. Kalabalık bölgelerde konut yatırımı yerine arsa alarak kendisine ev yaptırmak isteyenler arttığından dolayı arsa ve arazi fiyatları da yükseldi.

İmarlı arsa fiyatları yüzde 37 arttı

Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu verilerine göre Türkiye genelinde son 1 yılda konut imarlı arsa fiyatları yüzde 37, arazi fiyatları ise yüzde 24 artış gösterdi; ortalama arsa metrekare fiyatı 701 TL, arazi metrekare fiyatı ise 51 TL oldu.

Yazlık bölgeler arasında en fazla artış Antalya’da

Endeksa’nın analizine göre yazlık bölgelerdeki arsa ve arazilerdeki değer artışı Türkiye ortalamasını katladı. En fazla artış Antalya’da yaşanırken, Antalya’da arsa fiyatlarında yıllık değer artışı yüzde 59, arazi fiyatlarında yüzde 35 seviyesinde; arsaların ortalama metrekare fiyatı 796 TL, arazilerin metrekare fiyatı 65 TL oldu.

3 büyük şehirdeki arsa ve arazi fiyatlarındaki değer değişiminde arsada lider Ankara, arazide ise İzmir oldu.

  • Ankara’da yıllık değer değişimi arsada yüzde 35, arazide yüzde 11; ortalama metrekare fiyatı arsalar için 414 TL, araziler için 42 TL.
  • İzmir’de yıllık değer değişimi arsada yüzde 29, arazide yüzde 24; ortalama metrekare fiyatı arsalar için 1.053 TL, araziler için 82 TL oldu.
  • İstanbul’da ise yıllık değer değişimi arsada yüzde 19 arazide yüzde 2; ortalama metrekare fiyatı arsalar için 1.572 TL, araziler için 150 TL oldu

Endeksa’nın verilerine göre en fazla talep gören bölgelerden bir tanesi de Aydın. Aydın’da arsaların ortalama metrekare satış fiyatı 757 TL, arazilerin ortalama metrekare satış fiyatı 45 TL oldu.

Sizde arsa veya tarla yatırımı yapmak istiyorsanız şu yazılarımız ilginizi çekebilir.

ARSA ALACAKLARA TAVSİYELER

DOĞRU ARSA ARAZİ YATIRIMI NASIL YAPILIR?

ARSA ALIM SATIMINDA HİSSELİ Mİ, MÜSTAKİL Mİ?

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.