Emlak Nabzı

Halep gar sabunu Mardin’de turistlerin gözdesi oldu

Halep gar sabunu Mardin’de turistlerin gözdesi oldu
132 views
25 Mart 2021 - 14:28

11’inci yüzyılda Ortadoğu’da üretilen ve Haçlılar tarafından Avrupa’ya götürülen Halep gar sabunu na yoğun ilgi gösteriyor. Mardin’in Artuklu ilçesinde çarşıda bulunan sabuncuda sayıları 200’ü bulan farklı çeşit ve renklerde sabun bulunuyor.

Yaklaşık 20 yıldır sabun üretip dükkanında satışa sunan Şehmus Gerehan, uzun yıllardır aynı sektörde olduklarını söyledi. Gerehan, “Bu mesleği severek yapıyoruz. 200 çeşit sabunumuz var. Birçok renk de var. Bunlar da bitki ve meyvelerden oluşmaktadır. Gelen müşteriler renklerinin ve diziliş şekillerinin çok hoşlarına gittiğini dile getiriyorlar. Tabi kullandıktan sonra daha çok memnun kalıyorlar” dedi.

Sabunlar turistlerin ilgi odağı haline geldi

Bu sabunu bütün saç tiplerine uygun bir şeklide üretildiğini kaydeden Gerehan, “Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Şunu eklemek istiyorum, şu an bunu biz üretiyoruz. İçinde yemeklik zeytinyağı yani evimizde kullandığımız zeytinyağından, defne ağacı yağı ve soda var. Bugün gençlerimize baktığımız zaman saç dökülme problemleri var. Şu anda kullandığımız şampuanların neredeyse tamamında kimyasal madde var. Bu sabun, saç dökülmesine, ince ve yağlı saçlara, kırılan saçlara mükemmel bir uyum sağlamaktadır. Şu an talebi çok yüksek olan bir sabundur” şeklinde konuştu.

Halep Gar Sabunu ’nun tercih edilmesinin başlıca sebebi doğal olması

Tarihte ilk bilinen sabun olduğu iddia edilen Halep gar sabununun doğal malzemelerden üretildiğini ve içerisinde hiçbir şekilde içinde kimyasal maddenin bulunmadığını söyleyen Gerehan, “Halep gar sabunu Ortadoğu’da soda, defne ve zeytinyağından yapılan bir sabun. Haçlılar tarafından Avrupa’ya götürülüp tanıtılan ve üretimi günümüze kadar devam eden bir sabundur. Doğal bir sabundur” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.