Emlak Nabzı

2020 yılı web tapu dönemi

2020 yılı web tapu dönemi
172 views
28 Haziran 2020 - 9:03

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü,2017 yılında kurulan Web tapu online hizmetlerini Koronavirüs19 tedbirleri kapsamında geliştirdi. Bu sayede artık tapu sahipleri, taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden de yönetebilecek.

Tapu müdürlüklerinde uzun sıralar beklemeye son

Düşük kredi imkanları, ev alımlarını hızlandırırken tapu dairelerinde büyük kalabalıklar olmaması adına tüm ön işlemler online olarak yapılmaya başlandı. Böylelikle tapu müdürlüklerindeki iş yoğunluğu azaltıldı ve vatandaşlar sadece mesajla bildirilen randevu saatinde tapuda ıslak imzalarını atarak işlemlerini sonuçlandırdılar.

Bu uygulama sayesinde toplumsal sağlık korunurken aynı zamanda personellerin ek mesai saatleri, belge kirliliği, posta ve zarf maliyetinin ortadan kaldırılması gibi birçok işleme son verildi. Bu şekilde hem zaman hem de maliyet olarak büyük tasarruf sağladı.

Web tapu nedir?

Web-tapu sistemi, tüm vatandaşlarımızın ve ticaret sicilinde kayıtlı şirketlerin taşınmazlarını internet ortamında takip edebildikleri ve yönetebildikleri sistemin adıdır.

Webtapu sistemine nasıl girilir?

Web tapuya, https://webtapu.tkgm.gov.tr/Sitesi üzerinden e-devlet kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilmektedir.

 

WEB TAPUDA HANGİ İŞLEMLERİ YAPABİLİYORUZ?
  • Vatandaşlar uygulama ile birlikte taşınmazlara ait bilgileri ve taşınmazın konumunu görüntüleyebilmektedir.Vatandaşlar bu bilgileri görüntüleyebilmesi için birine yetki de verebilir.
  • Vatandaşlar elektronik ortamdan belgelerini göndererek ilgili başvurularını yapabilecektir.
  • Tapu sahibi, devir veya satış işlemleri için ön başvurusunu  aracılığı ile yaparak kuruma gitmeden işlem sürecini başlatabilmektedir. İşlem sorgulama aracılığıyla başvurunun hangi aşamada olduğunu da öğrenebilmektedir.
  • Sistem sayesinde tapu sahipleri, web tapu ile taşınmazları üzerinde işlem yapılmamasına yönelik beyanda bulunabilecektir.
  • Türlü dolandırıcılıklardan korunmak için vatandaşlar belge doğrulama işlemlerinin yanı sıra satış için yetki verme ve sonlandırma hizmetine sahiptir.
  • Tapu kadastro harcı ve döner sermaye gibi bedeller online ortamda ödenebilecektir.
  • Web tapu üzerinden gerçekleştirilen satış başvurusu ile tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için belirlenen imza tarihi ve saati taraflara SMS ile bildirilecektir.

Web tabu işlemlerini hakkında yardım almak için tıklayınız:

 

TEK TIKLA TAPU

Web tapu sistemi; yalnızca taşınmazı olan vatandaşlarımızın değil, tüm vatandaşlarımızın kullanabildiği online bir sistemdir. Eğer taşınmazınız yoksa, taşınmazınızın olmadığına ilişkin belgeye sistem üzerinden ulaşabilir ve tarafı olacağınız tapu işlemlerinde malikin yetki vermesi durumunda taşınmazı inceleme ve tapu müdürlüğüne başvuru yapma yetkisine sahip olabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, Web Tapu sistemi ile taşınmazlarınızın tapu kayıt ve konum bilgilerini görüntüleyebilir ve taşınmazlarınıza ait bilgilerin başkası tarafından incelenmesine yetki verebilirsiniz. Tapu müdürlüğüne gitmeden taşınmazlarınızda işlem yapılmamasına yönelik beyan tesis edebilir veya kaldırabilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.