Emlak Nabzı

Bayındırlık Nedir?

Bayındırlık Nedir?
109 views
09 Mart 2021 - 14:17

Emlak terimi olarak sıkça karşımıza çıkan bayındırlık kelime anlamı olarak: bir şeyin ya da bir yerin; gelişmesi, bakımlı olması ve hayat şartlarına uygun olması sıfatlandırmaları için kullanılan bir terimdir. Bayındırlık Bakanlığı da bu işleri yapan kuruluştur.

Bayındırlık kelimesinin TDK Karşılığı ise: “Bayındır olma durumu, ümran, Bayındır duruma getirme işi, imar”

Belirli sınırlar içindeki herhangi bir bölgeye ya da yerleşim yerine yapılan geliştirme, güzelleştirme daha yaşanabilir hale getirme çalışmalarının tümü bayındırlık işinin kapsamına girmektedir.

Yönetilen bölgenin gelişmesi için yapılan faaliyetler bayındırlık kapsamına giriyor. Söz konusu tüm faaliyetleri Bayındırlık ve İskan Bakanlığı yürütür.

bayındırlık nedir

Bayındırlık ve İskan Bakanlığının görevleri nelerdir?

 • İl Özel İdarelerine ait yapı ve tesisleri yapmak veya yaptırmak.
 • Türkiye Coğrafi Bilgi Sisteminin oluşturulmasına, iyileştirilmesine ve işletilmesine dair iş ve işlemleri yapmak, yaptırmak, yaygın olarak kullanılmasını teşvik etmek.
 • Bölge, şehir, kasaba ve köylerin planlanması, mesken politikası, yapı malzemesi konuları ile uğraşmak, afetlerden önce ve sonra gerekli tedbirleri almak.
 • Kentsel alt yapıyı gerçekleştirmek ve belediyelerle ilişkileri düzenlemek.
 • Bağlı kuruluşlar ile müesseselerinin kendi kuruluş kanunlarında gösterilen inşaat, bakım, onarım ve hizmetlerin yapılması veya yaptırılmasını sağlamak üzere gerekli işleri yapmak.
 • Özel İdarelerine ait yapı ve tesisleri yapmak veya yaptırmak.
 • Gerçek kişilerin, özel hukuk tüzel kişilerinin ve kamu kurum ve kuruluşlarının yurt içindeki inşaat ve tesisat dahil yapım işlerini üstlenmek isteyen ve mevzuatta belirlenen nitelikleri taşıyan gerçek kişilere ve özel hukuk tüzel kişilerine idarelerce tutulan kayıtlarını da değerlendirerek yapı müteahhitliği yetki belgesi vermek.
 • Yurt dışında iş yapmak isteyen müteahhitlerle ilgili olarak mevzuatın gerektirdiği işlemleri yapmak, kayıtlarını tutmak.
 • Bir kamu hizmetinin görülmesi amacı ile resmi bina ve tesisler için imar planlarında yer ayrılması veya bu amaçla değişiklik yapılması gerektiği takdirde, Valilik kanalı ile ilgili belediyeye talimat vermek ve gerçekleştirilmesini sağlamak.
 • Çeşitli özellik ve ölçekteki imar planlarının, şehir alt yapı tesislerinin ve sığınakların projeye esas standartlarını hazırlama.
 • Bakanlık ilgili kuruluşlarına ait görevlerin yapılmasını sağlamak; bu kuruluşların kanunları ile diğer kanunların Bakanlığa verdiği görevleri yapmak.
 • İşlerle ilgili tüzük, yönetmelik, tip sözleşme, şartname, rayiç, fiyat analizleri ve birim fiyatları hazırlamak ve yayınlamak.
 • Belediyelere ve İl Özel idarelerine genel bütçe vergi gelirlerinden pay verilmesi hakkındaki mevzuat uyarınca tesis edilen Belediyeler Ortak Fonundaki paylarının İller Bankasının yıllık programa giren yatırımları için dağıtımını onaylamak ve izlemek.

29 Haziran 2011 tarihinde bu bayındırlık ve iskan bakanlığın ismi değiştirilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmuştur.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.