Emlak Nabzı

Emlakçı Belgesi Nasıl Alınır?

Emlakçı Belgesi Nasıl Alınır?
55 views
04 Mayıs 2021 - 15:46

Emlak işi yapmak için yetki belgesi almak gereklidir ve bunun için emlakçı belgesi nasıl alınır şeklinde bir araştırma yapılarak hangi belgelerin gerekli olduğunu öğrenmek mümkündür. Emlakçı olabilmek için yetki belgesinin bulundurulması yasa ile zorunlu hale getirilmiştir. Bu belge ile gerek haksız rekabetin gerekse kayıt dışı iş yapılmasının önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Belge sahibi olmayanların gayrimenkul ticaretini yapması tamamen engellenmiş olacaktır. Yetkililer, belge ile hizmet kalitesinin artacağını vurgulamıştır. Belge, emlakçılık hizmetinin yapılacağı adresteki Ticaret Bakanlığı il müdürlüğü tarafından verilmekte ve aynı makam tarafından iptal edilmektedir.

Emlakçı Belgesi Devredilir mi?

Emlakçı belgesinde bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler emlak işi yapacak olan firmanın MERSİS numarası, sisteme kayıtlı olan işletme adı ve adresinin yanı sıra ticaret unvanıdır. Esnaf ve sanatkâr olarak yetki belgesi alınacaksa bu durumda belgenin üzerinde ESBİS’e kayıtlı olan işletmenin adı ile adresinin yanı sıra emlak işletmesinin sahibinin adı ve soyadı ve T.C. kimlik numarası, yoksa yabancı kimlik numarası bulunmaktadır.

Emlakçı belgesi nasıl alınır denildiğinde bilinmesi gereken bir başka husus da emlak yetki belgesi her bir işletme için ayrı olarak düzenlenmesi nedeniyle bir başka işletmeye devri söz konusu değildir.

Emlak yetki belgesi almak için öncelikle işletmenin meslek odasına kayıtlı olması gereklidir. Bununla birlikte işletmenin gelir ya da kurumlar vergisi mükellefi olması, meslek odası ve vergi kayıtlarında faaliyet gösterdiği alanların içinde gayrimenkul ticaretinin belirtilmesi şarttır.

En Az 100 Saat Eğitim Alınmalıdır

İşletmede görev alacak emlak danışmanları ile ilgili olarak da bazı kriterler vardır. Bunların arasında en az lise diplomalarının olması, on sekiş yaşını bitirmesi, İcra ve İflas Yasası’na göre itibarının olması, 5 yıldan fazla kesinleşmiş hapis cezasının bulunmaması, devlete karşı suç işlememesi, zimmet, rüşvet, irtikap, casusluk, ihale yasasına aykırı işlemler yapmaması, vergi kaçırmaması, terörü finanse etmemesi, insan ticaretine bulaşmaması gibi detaylar yer almaktadır.

Ayrıca emlak danışmanlarının ticaret ve sanat içre etmesinin yasaklanmamış olması da gereklidir.

Bunların yanı sıra Üniversiteler, Milli Eğitim Bakanlığı ya da bu bakanlık tarafından yetkilendirilen yerlerce verilen gayrimenkul ticareti eğitiminde başarılı olması da şarttır. Bu eğitimlerin en az 100 saat olması esastır.

Ayrıca emlak yetki belgesi müracaatı yapılırken başvuru tarihinden önceki 5 yıl içinde ortaöğretim diplomasına sahip olanların minimum 12 ay, ön lisans, lisans ve yüksek lisans mezunu olanların ise minimum 6 ay emlak danışmanlığı yapma şartı aranmaktadır.

Emlakçı belgesi nasıl alınır denilerek araştırma yapıldığında, sözleşmeli işletme kriterinin de olduğu görülmektedir. Bu işletmelerin yetki alabilmesi için öncelikle sözleşmeli işletmesini Bilgi İşlem sistemi üzerinden ticaret Bakanlığı’na bildirmiş olması gerekli olduğu bilinmelidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.