Emlak Nabzı

Konut Dokunulmazlığı Nedir?

Konut Dokunulmazlığı Nedir?
283 views
05 Mayıs 2021 - 22:51

Konut dokunulmazlığı sık sık duyduğumuz haktır. Peki, konut dokunulmazlığı nedir? Konut dokunulmazlığı bir kişinin konutuna kendisinden izinsiz kimsenin girememesidir. Konut dokunulmazlığını ihlal suçu bir kişinin konutuna onun rızası dışında girmek ya da kişinin rızasıyla konuta girdikten sonra konutun sahibinin çıkılmasını istediği halde çıkmamak ile oluşur.

Konut Dokunulmazlığı Ne Tür Bir Haktır?

Konut dokunulmazlığı anayasa ile korunan anayasal bir haktır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 21. maddesi kimsenin konutuna dokunulamayacağını, hâkim kararı ya da kanunda görevlendirilmiş merciin yazılı emri bulunmadıkça kimsenin konutuna girerek arama yapılamayacağını söyler.

Konut dokunulmazlığı hakkı hürriyete karşı işlenen suçlar başlığı altında bulunur. Şikâyete bağlı olan bir suçtur, hâkim kişinin şikayeti olmadan görevi gereği işlem yapmaz. Konut dokunulmazlığı ihlali durumunda fiili öğrendikten sonraki 6 ay içerisinde şikâyette bulunmanız gerekir. 6 ay sonunda konut dokunulmazlığı hakkı zaman aşımına uğrar.

Konut Dokunulmazlığı İhlali

Konut dokunulmazlığı ihlali kişinin konutuna zorla girmek ya da istediği halde çıkmamak durumu ile oluşur. Konutun eklentileri de konut dokunulmazlığı kapsamındadır. Özel hukukta konut kavramı kişinin sürekli olarak yaşamayı tercih ettiği yer olsa da ceza hukukunda konut kavramı daha geniştir. Ceza hukukunda konutun açık ya da kapalı olması, sürekli ya da mevsimlik kalmak için yapılmış olması fark etmez, hepsi konut kavramı içerisine girer. Konut dokunulmazlığı ihlali uzlaşma yapılabilen bir suçtur.

Konut Dokunulmazlığı İhlali Suçunun Unsurları

Konut dokunulmazlığının ihlali suçu hakkında şikâyette bulunulması için;

 • Konuta rıza dışında girilmesi
 • Daha önce rıza verildiği halde artık rıza verilmemesi durumunda konuttan çıkmaması
 • Konuta rıza dışı girilmesi üzerinden 6 ay geçmemiş olması

Gerekir. Savcı konut sahibinin şikayeti olmadan kovuşturma başlatmaz, şikayette bulunulması gerekir.

konut dokunulmazlığı ihlal suçu

Konut Dokunulmazlığı İhlali Suçunun Cezaları

Kişinin konutuna rızası dışında girilmesi ya da çıkılmasını istediği halde çıkılmaması durumundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilir. Konuta tehdit ile zorla girilmesi durumunda 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir.

Konut dokunulmazlığının ihlali suçunu artıran unsurlar;

 • Tehdit ile girilmesi
 • Zorla girilmesi
 • Gece girilmesidir.

Bu unsurlar ile cezanız artırım yoluna gidilecektir.

Ev Sahibinin Kiracının Evine Girmesi

En çok sorulan sorulardan birisi ev sahibinin sorunlu kiracısının evine girmesi durumudur. Ev sahipleri kirasını ödemeyen kiracının evine girerek eşyalarını çıkarmanın konut dokunulmazlığı kapsamına girip girmediğini merak eder.

Ev sahibinin kiracısının evine kiracının rızası dışında girmesi konut dokunulmazlığını ihlal suçunu oluşturur.

İş Yeri Dokunulmazlığını İhlal Suçu

İş yeri dokunulmazlığını ihlal suçu da aynı konut dokunulmazlığını ihlal suçunda olduğu gibi mülke izinsiz girme durumu ile ortaya çıkar. Birinin iş yerine rızası dışında ya da rızasının kalkması durumunda girmek iş yeri dokunulmazlığı ihlal suçunu oluşturur. Çalışma saatleri içerisinde alışveriş merkezi, mağaza, manav gibi halka açık iş yerlerine girmek konut dokunulmazlığı ihlal suçunu oluşturmaz.

Konut Dokunulmazlığı Dâhilindeki Eklenti Nedir?

Ceza kanununda konut/iş yeri ve eklentilerinin dokunulmazlık altında olduğu yazar. Burada eklentinin ne olduğu belirsiz bırakılmıştır. Evin eklentisi kavramı kültüre ve geleneklere bağlıdır.

 • Kömürlük
 • Ahır
 • Çitle çevrilmiş bahçe
 • Balkon
 • Koridor
 • Sahanlık

Konutun eklentisi dâhilinde sayılır ve konut dokunulmazlığına tabidir. Bir yerin konutun eklentisi olup olmadığı her olayda ayrı ayrı değerlendirilir. Konutun eklentileri izinsiz girilmesi de tıpkı konut gibi 6 aydan 2 yıla kadar hapis ile cezalandırılır. Cebir ve tehdit ile girme durumunda da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.