Emlak Nabzı

Konut satın alımında tercihler mi değişiyor?

Konut satın alımında tercihler mi değişiyor?
259 views
11 Haziran 2020 - 20:49

Başkent Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Bahar Işın, Covid19 salgınından sonra emlak sektörünün geleceğine yönelik bir araştırma yaptı.

Ticari gayrimenkuller ile konut piyasasındaki değişimin yönü ile beklentileri belirleyebilmek için 262 tüketiciye, almayı düşündükleri konutun özellikleri ve satın alma sürecinde tercih edecekleri öncelikler soruldu.

 

Konut satın alımında tercihler ve sorular şu şekilde;

• Araştırmaya katılanların yüzde 74’ü gelecekte satın almayı düşünecekleri evin yeterli büyüklükte bir balkonu ya da kış bahçesi olması gerektiğini bildirdi.

• “Ev mi büyük olsun, balkon mu?” sorusuna kadınların yüzde 60’ı, erkeklerin de yüzde 81’i balkonun büyük olmasını yönünde cevap verdi.

• Kadınların yüzde 83’ü, erkeklerin yüzde 67’si bağımsız konut ihtiyacına dikkati çekti.

• Konutun, özerk ve diğer alanlardan bağımsız bahçesinin olması isteyenlerin oranı erkeklerde yüzde 60, kadınlarda yüzde 62 oldu.

• Katılımcıların yüzde 87’si “Salgın sonrası ev satın almayı mı, kiralamayı mı düşünürsünüz?” ifadesinde “kiralama” yönünde tercih kullandı.

• Başkaları ile aynı asansör, kapı ve park yerlerini kullanmak istemeyenlerin oranı kadınlarda yüzde 76, erkeklerde yüzde 70 oldu.

• Tanıtım videolarının, görüntülü portföy sunmanın gereğini ifade edenlerin yüzde 72’si kadın, yüzde 69’u erkeklerden oluştu.

• Evi görmeye gittiklerinde gayrimenkul danışmanlarını istemeyenlerin oranı kadınlarda yüzde 61, erkekler ise yüzde 67 olarak kayıtlara geçti.

Salgın sonrası emlak piyasasında paradigma değişiyor

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Prof. Dr. Feride Bahar Işın, Kovid-19’un emlak sektöründe bir paradigma kayması yaratacağını, konut ve ticari mülklerde gelecek günlerde dikkati çekici yol ayrımlarının görüleceğini söyledi.

Işın, “Dijital dönüşüm ve salgın, emlak sektöründe hızlı bir trend kaymasına neden olacak. Büyük veri, yapay zeka ve robotik teknolojiler ile nesnelerin interneti yoğunlukla sektörde kullanılacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Müstakil konut ihtiyacı

İnsanların müstakil yapılarda kendilerini izole etmeyi istediklerini belirten Işın, çevreyle uyumlu konutların gelecekte daha çok tercih edileceğini aktardı. Işın, artan konut ihtiyacının, hem bu konut tipine yönelik arz hem de fiyatlar üzerinde artış trendi yaratacağı bildirdi. Emlak piyasasındaki arzın, taleple paralel olarak bağımsız, özerk, izole yapılara yöneleceğine işaret eden Işın, şunları kaydetti:

“Ekolojik, çevreye duyarlı, doğayla bütünleşen, dışa bağımlılığı az konutlar daha çok tercih edilecek ve piyasaya sunulacak. Çalışmaya katılan tüketiciler sitelerde de hobi bahçeleri, yürüyüş alanları, yerel ürünlere satan marketler gibi sosyal mesafeyi gözetecek şekilde site içinde bir yapılanmayı talep etti. Salgın sürecinde yaşanan gelişmeler, tüketicilerin, özellikle karantina bağlamında kendine yetebilmeye yönelik ihtiyaçlarını ön plana çıkarttı.”dedi

 

 

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.