Emlak Nabzı

Rezidans Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Rezidans Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Neler?
serhat aşık( serhatasik6@qmail.com )
122 views
12 Aralık 2021 - 12:47

Özellikle büyük şehirlerimizde yer alan rezidanslar herkesin gözdesi durumunda. Birçok kişi rezidans nedir sorusuna lüks ev yanıtını veriyor. Ancak rezidansın gerçek anlamı çok daha farklı. Konutların rezidans olarak nitelendirilebilmesi için belli başlı etmenleri sağlıyor olması gerekiyor.

Fransızcadan dilimize geçmiş olan rezidans kelimesi yüksek devlet görevlilerinin yaşadığı ev anlamına gelmektedir. İlk ortaya çıktığı dönemde bu tanıma uygun bir şekilde hizmet veren rezidanslar artık tüm halk için tercih edilebilir yaşam alanlarıdır.

Daire ile Rezidans Arasındaki Farklar Neler?

Daire ve rezidansları birbirinden ayıran birçok farklı etmen yer alır. Otoparklar iki yapıyı birbirinden ayıran ilk özelliktir. Apartman daireleri için otoparkların olup olmadığı şaibelidir. Ancak rezidanslar her zaman özel otoparklara ve güvenlik sistemlerine sahip olan yapılardır.

Dairelerde elektrik ve su kesintileri yaşayabilir. Belediyelerin çalışmaları ya da ortaya çıkan arızalar sebebiyle su ve elektrik kesintileri söz konusu olur. Belediyeler sorunu çözene kadar suya ve elektriğe ulaşım olmaz. Ancak rezidansların sahip olduğu yapıda kesinti adında devreye giren sistemler insanların bu kesintilerden etkilenmesini engeller.

rezidans nedir

Rezidanslarda temizlik işlemleri özel görevliler tarafından gerçekleşmektedir. Ancak dairelerde bu işlem tamamen dairelerde yaşayan kişilere kalır. Ayrıca rezidanslarda spor salonu, restoran ya da market gibi işletmeler yer alır. Bunlara ulaşım son derece basittir.

Rezidansların Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Cevabı birçok kişi tarafından bilinmeyen rezidans nedir sorusunun yanıtı rezidansların avantajlarını ve dezavantajlarını ortaya çıkarmaktadır. Bu yapıların en önemli avantajları yüksek güvenlik sistemleri, şehir merkezine olan yakınlıkları, ses ve ısı yalıtım özellikleri, otellerde sunulan hizmetlerin sunulması şeklinde sayılabilmektedir. Ancak sunulan bu avantajlara karşılık belli başlı dezavantajları da bulunur.

İnsanlar rezidans nedir sorusunun yanıtını aldıktan sonra hemen bir rezidans almak için harekete geçeceklerse dezavantajları atlamamak zorundadır. İlk olarak rezidanslar çok büyük yaşam alanları sunmazlar. Genellikle eşyalı olarak satılan ya da kiralanan yapılardır. İnsanlar kendi istedikleri şekilde evlerini dekore edemezler. Aidatlar çok yüksek seviyelerde seyretmektedir. Çocuklu aileler için çok uygun bir yapıda olmayabilirler.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.