Emlak Nabzı

Sığınak Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Sığınak Nedir? Çeşitleri Nelerdir?
serhat aşık( serhatasik6@qmail.com )
25 views
11 Aralık 2021 - 11:03

İnsanların en temel ihtiyacı barınmadır. Devamlı olarak ikamet edebilecekleri ve çevresel etmenlerden korunabilecekleri bir alan arayışı içerisinde olurlar. Evlerimiz bu görevi en iyi şekilde gerçekleştirebilen yapıdadır. Ancak beklenmedik doğal afetlerde evler yeterli korumayı sağlamayabilir. Standart yaşam şartlarında yüksek konfor için üretilen evler yaşanabilecek doğal afetlerde can kaybını engellese de yüksek koruma sağlamaz.

Doğal afetlere karşı evlerinin dışında bir yaşam alanına sahip olan kişiler kendilerini her zaman daha güvende hissederler. Özellikle bu alanlar doğal afetlerden maksimum seviye koruyabilen ve normal hayata devamlılığı sağlayan yapılarsa çok daha fazla güven verir. Sığınaklar bu görevi harikulade yapan yapılardır. İnsanları doğal afetlere karşı koruyup olası kriz dönemlerinde uzun süre, güvenli bir biçimde yaşamayı mümkün kılan alanlardır.

İşlevine Göre Sığınak Çeşitleri Nelerdir?

Yaşanan doğal afetler sonrasında ülkemizde sığınak yönetmeliği oluşturulmuş ve belli başlı yapılarda sığınakların kurulması şart haline gelmiştir. Sığınaklar inşa edecek ya da sığınak bulunduran bir yapıyı satın alacak olan kişilerin sığınak çeşitleri konusunda bilgi sahibi olması şarttır. Aksi halde doğru bir değerlendirme yapılması son derece zor olur.

sığınak çeşitleri

İşlevine göre sığınak çeşitleri özel sığınaklar ve genel sığınaklar olarak ikiye ayrılır. Özel sığınaklar belirli bir evin, işyerinin, fabrikanın ya da hastanenin bodrum katında veya bahçesinde bulunan, yalnızca bu yapılardaki kişilerin kullanabildiği sığınaklardır. Genel sığınaklar ile nüfusun ve trafiğin yoğun olduğu alanlarda kurulan ve o anda orada bulunan kişilerin sığınabileceği yapılardır.

Kullanım Amacına Göre Sığınak Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım amaçlarına göre sığınak çeşitleri ikiye ayrılmaktadır. İlk sırada basınç sığınakları yer alır. Nükleer silahlar ya da kimyasal saldırılara karşı devlet tarafından oluşturulan sığınaklardır. Serpinti sığınaklar ise ikinci çeşidi oluşturur ve nükleer silahların serpinti etkilerine karşı korunmak için inşa edilmektedir.

Serpinti sığınaklar özel sığınaklar kategorisine girmektedir. Kişiler tarafından özel olarak inşa edilirler. Bina ve tesislerin bodrum katında ya da bahçesinde yer almaktadır.

Yapılarda sığınaklar bulunuyorsa bu sığınakların tapuda net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Herhangi bir şekilde satılıp kiralanamayan yapılardır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.