Emlak Nabzı

Tapu devri nasıl yapılır

Tapu devri nasıl yapılır
80 views
21 Mayıs 2021 - 12:47

Tapu devri nasıl yapılır sorusu taşınmaz mal edinmek isteyenlerin sıkça sordukları sorulardan biridir. İlgili kamu kurumunca yapılan devir işlemi, belirli bir harcın yatırılmasının ardından el değiştirebilir.

Ev, ofis, dükkan, arsa gibi taşınmaz malların sahipliğini ifade eden tapu belgesi, malın sahibine ve taşınmazın mahiyetine dair bilgiler içermektedir.

Tapu devri ise taşınmaz mülklerin el değiştirmesi işlemine verilen addır. Tapu devri işlemi, birbirlerini tanıyan veya tanımayan alıcı ve satıcı arasında el değiştirebileceği gibi miras yoluyla aile fertleri arasında da el değiştirebilir.

Tapu Devri İşlemi

Tapu devri işlemi zannedildiği kadar zor bir işlem değildir. Yapılması gereken ilk olarak ilgili ilde bulunan tapu müdürlüğüne müracaat etmektir. Müracaat ederken tapu harcını ve bu işlemle ilgili döner sermaye bedelini ödemek çok önemlidir.

Bu işlemlerden sonra tapu devrini başlatıp bir yada 2 günde sonlandırmak ve mülkü el değiştirmek mümkün olacaktır.

Devir esnasında alıcı ve satıcı tapu dairesinde birlikte ve aynı anda işlemi gerçekleştirirler. Tapu dairesinde işlemler randevu sistemi ile gerçekleşmektedir. Bunun sebebi yalnızca pandemi koşulları değildir. Yaşanan yoğunluk ve işlem hazırlıkları nedeniyle pandemi öncesinde de tapu işlemlerinin randevu alınarak yapıldığı bilinmektedir.

Taşınmazın devri ve diğer bütün tapu işlemleri için yapılacak randevu talepleri ALO 181’den veya e- randevu sistemi üzerinden gerçekleştirilebilir.

Tapu Devir İşlemi İçin Gerekli Belgeler

  • Alıcı ve satıcının güncel nüfus cüzdanları
  • Temsilci var ise temsil belgeleri
  • Cebri icra yolu ile satılmış ise İcra Müdürlüğü’nün satış müzekkeresi
  • Dava yolu ile satılmış ise Mahkeme müzekkeresi
  • Taşınmazın bina vasfı var ise zorunlu deprem sigortasına dair belgeler
  • İlgili belediyeden alınan emlak bedelinin belirtir belge

Tapu devir işlemi için gerekli belgeler Tapu Müdürlüğü’ne gidip devir işlemlerinin başlatmadan önce temin edilmelidir.

Tapu Devir Masrafı Ne Kadardır?

Tapu devir masrafı yıllara göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda taşınmazın değeri ile doğru orantılı olarak artış gösterecektir. Örneğin 500 bin TL değerinde ve 4 odalı bir evin satışı için çıkacak masraf ile 200 bin TL değerinde ve 2 odalı bir evin satışı için çıkacak masraf aynı olmayacaktır.

Öte yandan tapu devir işleminin yapılması için şu iki ödemenin mutlaka yapılması gerekmektedir. İlk olarak tapu harcı ardından da döner sermaye harcı yatırılmalıdır.

İçinde bulunduğumuz 2021 yılı itibari ile taşınmazın satıldığı toplam bedelin yüzde 4’ü kadar konut tapu harcı ödenmektedir. Fakat bu bedel sadece alıcının ya da sadece satıcının omuzlarına yüklenmemektedir. Ödenecek miktar (yani %4) %2 ve %2 şeklinde ikiye bölünmektedir.

Tapu döner sermaye bedeli ise yine 2021 yılı itibari ile  385  TL olarak hesaplanmakta ve yatırılması durumunda devir işlemleri gerçekleşmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Aktif Kaynak linki gösterilmeden, haberlerin bir kısmı veya tamamı alıntılanamaz.